Са великом тугом обавештавамо чланове ЕТФ БАФА и пријатеље да смо у уторак 12. маја 2020. године изгубили једног од оснивача и дугогодишњег секретара ЕТФ БАФА.
Др Света Ђурић је рођен 7. aвгуста 1930. године у Сарајеву, и са породицом је прешао у Београд кад је имао 5 година. У Београду је завршио целокупно школовање. Дипломирао је на Електротехничком факултету (ETФ) у Београду 1954. године. Био је заспослен у Заводу за физику на ЕТФ–у. Докторат је одбранио у јануару 1967. године такође на ЕТФ–у. После доктората је био запослен једно време као експерт Уједињених Нација, и 1969. године је дошао у САД, где је радио у фирми GenRаd у граду Concord (MA). Када је GenRаd пренео неке од својих активности у Силицијумску долину, то је било поверено Свети, и он је 1980. године са породицом дошао у Сан Франциско Залив. Света је 1986. престао да ради за GenRаd, да би се посветио раду у неколико ”start–up” компанија. Последња компанија за коју је радио била је Adaptec, где је био задужен за VLSI развој контролора за дискове који су се уграђивали у све тадашње PC рачунаре.
Кад је 1998. године отишао у пензију и завршио са својим активним научним и стручним радом, Света се у потпуности посветио раду у оквиру ЕТФ БАФА, коју је осмислио и основао 2001. године са колегама Димитријем Митом Поштићем (1932 – 2013) и Јасмином Вујић, да би подстицао младе електроинжењере из Београда на даље усавршавање у струци и да би, како је често говорио, помогао ЕТФ–у у Београду, који је и њему дао улазницу за успех у свету. Преко ове непрофитне задужбине електроинжењера у САД (ETF Belgrade Alumni and Friends Organization – ETF BAFA), чији је генерални секретар био Света у току више од 15 година, поклоњено је компјутерске опреме, сервера, рутера, делова, стручних књига и друге опреме у висини неколико стотина хиљада долара и то ЕТФ–у, основним и средњим школама, и болницама. Саграђен је Лабораторијски блок ”Иван и Јелена Рашовић” у дворишту ЕТФ–а у Београду, уз донацију од преко 500 хиљада долара. Од 2002. године се додељују награде најбољем студентима ЕТФ–а, као и најбољим дипломским и магистарским радовима. Од 2012. ЕТФ БАФА такође додељује 3 до 5 стипендија најбољим студентима ЕТФ–а.
Поседовао је огромну племенитост, мудрост и благост, коју је несебично ширио свима који су имали срећу да га упознају. Био је врсни интелектуалац и стручњак, који је поседовао радозналост и знање које се простирало далеко изван његове струке. Био је такође врстан једриличар, диван супруг, отац и деда, и пријатељ невиђених размера. Волео је да се шали, био је талентовани певач и украс у сваком друштву. Недостајаће јако свима нама који смо га познавали и волели. Желимо му мирно једрење на неким другим морима.