ETF BAFA organized virtual zoom meeting and tech talk on Saturday, October 26, 2024 with the following progam:
Title: "Sustainable development and public interest case study: Project Jadar" (ОДРЖИВИ РАЗВОЈ И ЈАВНИ ИНТЕРЕС НА ПРИМЕРУ ПРОЈЕКТА „ЈАДАР")
Program (Serbian):
1. Драгана Ђорђевић (Институт за хемију, технологију и металургију) и Ратко Ристић (Шумарски факултет), Универзитет у Београду, Србија: ”The influence of exploration activities of a potential lithium mine to the environment in Western Serbia,” https://lnkd.in/gDjtX88U, Nature, јул 2024.
2. Дискусија о дешавањима на ЕТФ-у и САНУ, 20 мин
4. Питања и одговори, 30 мин
You can watch the tech talk on ETF BAFA YouTube channel: The influence of exploration activities of a potential lithium mine to the environment in Western Serbia
ETF BAFA board also wrote a short public statement in Serbian after the event:
СТАВ ЕТФ–БАФА У ВЕЗИ ПРОЈЕКТА ЈАДАР
ЕТФ БАФА је добротворна непрофитна калифорнијска корпорација која је основана 2001. од стране алумниста Електротехничког факултета (ETF) у Београду са циљем подизања нивоа образовања младих инжењера електротехнике у Србији кроз стипендије и награде за најбоље дипломске, магистарске и докторске радове, и кроз успостављање стручне, научне, образовне и пословне сарадње са колегама и сличним организацијама у земљи и иностранству. ЕТФ БАФА се такође бави добровољним радом и слањем донација у виду компјутерске и софтверске опреме, истраживачке експерименталне опреме и стручне литературе, ЕТФ–у, институтима, средњим школама и болницама.
Чланови наше организације прате и веома су забринути због дешавања у вези Пројекта Јадар и могућих негативних утицаја на животну околину и здравље људи. Неколико чланова Управног одбора (УО) ЕТФ БАФА су управо из тог краја и имају родбину чије здравље и материјална добра могу да буду угрожена овим Пројектом. Пратили смо развој дискусије на ЕТФ–у, предавања која су одржали академици у оквиру Српске академије наука и уметности (САНУ) и Академије инжењерских наука Србије (АИНС), као и ставове и закључке које су ове академије усвојиле. ЕТФ БАФА је такође 26. октобра ове године организовала виртуелну трибину ”Одрживи развој и јавни интерес на примеру Пројекта Јадар”, где су проминентни стручњаци и научници из земље и иностранства изнели ставове у вези овог Пројекта.
УО ЕТФ БАФА је донео одлуку да у потпуности подржава закључке САНУ који су донети 2021. године на научно–стручном скуп ”Пројект Јадар – шта је познато?”, [1] као и ставове АИНС такође донете 2021. године. [2]
Навешћемо само неке од најважнијих закључака из ових докумената:
”Скуп „Пројекат Јадар ‒ шта је познато” представља једно у низу настојања САНУ да доприносе решавању нагомиланих питања српског друштва, питања која се не могу одлагати и која су од суштинског значаја за опстанак. Група еминентних истраживача у свом ауторском тексту закључује да би реализација пројекта „Јадар” водила ка масивној девастацији простора, трајној промени карактера предела, деградацији биодиверзитета, земљишта, шума, површинских и подземних вода, расељавању домаћег становништва, престанку одрживих и исплативих пољопривредних активности, и успостављању сценарија перманентног ризика по здравље становника оближњих села и града Лознице.”
”Потенцијални утицаји на животну средину пројекта Јадар су огромни. Реализација пројекта „Јадар“ води ка деградацији предела долине Јадра и угрожавања примарних природних ресурса: земљишта, шума, вода и оригиналног биодиверзитета. .. Биодиверзитет ће бити десеткован, а читав простор биће суочен са губитком већег дела екосистемских функција (поремећај режима површинских и подземних вода, модификација микроклиматских услова, повећан ризик од ерозије и бујичних поплава, интензивна емисија гасова стаклене баште). .. У подземљу долине Јадра налази се значајне резерве подземних вода у Србији, а предвиђенимрударским активностима доводи се у реалан и висок ризик од загађења. Изразито динамичан хидролошки режим реке Јадар утиче на честу појаву деструктивних бујичних поплава, тако да је немогуће гарантовати заштиту од пробијања насипа, разарања депонија, загађења долине Јадра и транспорта полутаната до тока Саве, затим низводно до Шапца и Београда, чиме би се успоставио сталан ризик по сигурност водоснабдевања већег дела Србије.”
Недавно (6. новембра 2024.) је одржано предавање академика проф. др Слободана Вукосавића оквиру АИНС–а на тему ”Улога електричних аутомобила и минералних ресурса у привредном развоју Србије”, где он у закључку наводи следеће, што ми у потпуности подржавамо: ”У условима распрострањене борбе за ресурсе, видљивих климатских промена и смањења броја становника Србије, приоритетни интерес српског друштва је сузбијање загађења и прљавих технологија и одрживо коришћење природних ресурса на начин који не угрожава животну средину, не доводи до расељавања и не ускраћује будућим генерацијама животни простор, питку воду, здраву храну, плодну земљу и очувану, чисту и разноврсну природу.”
У Калифорнији, 27.11.2024.
Управни одбор ЕТФ БАФА.
[1] https://www.sanu.ac.rs/projekat-jadar-sta-je-poznato/
[2] http://www.ains.rs/ains_dokumenta/stavovi/Stav_Jadar_AINS_8856.pdf